Архівні фото, стара фототехніка та побутові дрібниці, пов’язані із фотографією. Це все про незвичний музей, який працює в центрі Хмельницького, на вулиці Проскурівській.
Вхід веде нас у коридор, де чорно-білі портрети сусідять із сучасними інсталяціями, а кожна вітрина ніби розповідає свою історію. Простір, у якому можна побачити, як змінювалося місто та його мешканці, і який нагадує: пам’ять — не лише в книжках, а й у знімках.
Але навіщо місту музей фотографії? Яку роль він відіграє у збереженні візуального спадку і пам’яті — читайте у матеріалі Лінзи.
Що таке фотографічна спадщина?
У 2010 фотомузей заснував Костянтин Жданов — досвідчений фотомайстер і перший директор. Відтоді, фотомузей є першим і довго був єдиним в Україні. З 1 вересня 2017 року музей-студію фотомистецтв очолив Віталій Савін.
«Фотографія — це фіксація життя людей. Це ті моменти, які закарбувалися на папері. І люди, розглядаючи фотографії, мають якісь певні спогади, емоції. Тобто всім дуже цікаво дивитися на своїх дідусів, бабусь», — пояснює директор Фотомузею Віталій Савін.
Світлини дозволяють побачити минуле очима його свідків: як виглядало місто, якими були його мешканці, як змінювалися обличчя епох.
«Фотографи дуже полюбляють наш музей, тому що в нас велика експозиція фототехніки. Кожен може знайти цікаву світлину, сюжет, надихнутися і далі працювати», — додає Савін.
Що ховається за стінами?
Основна експозиція музею — велика колекція фотоапаратів та іншого приладдя. Кількість експонатів перевищує 3500 і деякі з них є унікальними. Наприклад, перший серійний фотоапарат, який випустили в Україні у 1932 році.
Попри фінансові труднощі — низькі зарплати, відсутність стабільного фінансування — команда музею продовжує працювати.
«Це люди, які працюють на чистому альтруїзмі. Вони розуміють, що роблять внесок в розвиток культури та спадщини. Для того, щоб нащадки побачили нашу історію та культуру. Зараз війна, нищать все українське, і саме музейники намагаються зберегти історію», — говорить Савін.
Від експозицій до нічних пригод
Фотомузей — це також платформа для обміну досвідом, ідей, вражень. Тут відбуваються лекції, творчі зустрічі з фотографами, майстер-класи.
«Ми проводили портфоліо-ревю, де молоді фотографи могли показати свої роботи професіоналам і отримати фідбек. Робимо акцію “Музейне селфі” — щороку в січні кожен може прийти безкоштовно, зробити фото з експонатом і опублікувати його в соцмережі», — пояснює чоловік.
До початку повномасштабної війни тут організовували й «Ніч у музеї» — подію, де відвідувачі гуляли залами з ліхтариками. Після введення комендантської години формат змінили, але ідея залишилася. Наразі захід проводять вдень, а для створення атмосфери ночі організатори повністю перекривають усі вікна у музеї.
Не просто музей — жива історія
Наразі у музеї триває XXVIII Художня фотовиставка «Погляд-2024» — найстаріша щорічна фотовиставка України, започаткована ще у 1997 році фотоклубом «Колаж». Протягом 28 років вона мандрувала різними містами України і за кордоном.
У 2025 році 195 фотографів з України та з закордону подали близько 500 світлин, з яких 80 обрали для експозиції. До хмельницької виставки увійшли 58 робіт. Їх можна побачити у Фотомузеї до 8 липня 2025 року.
Тематика виставки — вільна, з жанровим розмаїттям: від портретів і пейзажів до експериментальних світлин.
Як підтримати?
Фотомузей відкритий до ініціатив. Сюди часто приходять студенти на практику. Кожен може зробити внесок: принести рідкісну річ, надати фінансову підтримку, допомогти як волонтер.

