Літературний (або поетичний) слем — це літературний конкурс з елементами шоу, в якому декламування набуває художності. Читці влаштовують різні перфоманси, аби сподобатись глядачеві чи незалежним суддям. Український слем з’явився після фестивалю «Київські лаври 2006». У Хмельницькому літслеми відбувалися у 2007-2008 роках.
Як усе починалося та як це вплинуло на літературне життя Хмельницького ー читайте в матеріалі Лінзи
За інформацією інтернет-видання vsim.ua 1 жовтня 2007 року відбувся вперше літературний слем за участі 9 поетів у монотеатрі «Кут». У ньому переміг поет родом з Хмельниччини та співорганізатор літературних слемів Григорій Семенчук. Слем-майстром та організатором подій був митець, активіст та режисер «Міського театру» Дмитро Левицький.
«Слем, як явище регіональне, вперше виник у Хмельницькому, до цього вони проводились у Києві. Організатором київських літслемів був Анатолій Ульянов, який пізніше написав книгу про це. Ми прочитали його книгу і захопилися цією ідеєю», — розповів Григорій Семенчук.
За словами Григорія, у Хмельницькому в ці роки на слемах були популярні поети України — Діма Лазуткін, Артем Полежака, Павло Коробчук, Микола Леонович, Ілля Стронговський.
«Артем Полежака з хмельницького слему почав свою кар’єру як літератор, тут були його перші живі виступи перед аудиторією», — зазначив поет.
Григорій Семенчук розповів, що цей літературний формат для міста був унікальним.
«Цим тепер вже нікого не здивуєш, бо воно проникло в літературу і культуру, а тоді це було щось абсолютно нове. Були часи, коли сучасну поезію мало хто знав, про стендап взагалі навіть і думки не було», — ділиться Григорій.
За словами хмельницького поета Вомбата (Андрія Каптара), він брав участь у двох слемах, і з кожним слемом людей ставало все більше і більше.
«Набивався повний зал, пам’ятаю, що я навіть сидів на підлозі, бо не було місць», — каже Вомбат.
Поет розповів, що переможець отримував призовий фонд у розмірі всіх коштів, які вдалося зібрати за вхід.
«У слемі не було комерційного задуму заробити щось на цьому, хотіли просто провести класно захід», — каже митець.
Вомбат зізнався, що на першому слемі вибув з першого туру.
«Я прочитав якісь вірші, а потім побачив, як виступають інші й зрозумів, що потрібні якісь звукові ефекти та мат, бо на це реагує публіка. На наступному слемі намагався читати емоційніше і більш театралізовано. Це вже було більше не про поезію, а про перфоманс», — розповів хмельницький поет.
За словами поета, на слемах збиралася дружня спільнота, багато учасників приїжджали з різних міст.
«Поети приїжджали із Києва, Кам’янця-Подільського, Львова, Ужгорода. Після події всі йшли на афтепаті пити Хмельпиво і знайомитись ближче один з одним. Там ділилися різним досвідом, Артем Полежака брав участь в київських слемах й розповідав про те, яка там поезія. На той час це було щось нове, цікаве, не просто літературний вечір», — ділиться Вомбат.
Вомбат розповів, що такі події розвивали літературну культуру в місті.
«Це дало поштовх для появи нових поетів у місті. Люди, які приходили на слем, казали: “Круто, я теж щось пишу, можна наступного разу вийти?”», — доповнив митець.
Редакторка: Катерина Вовк
