8:50, біля пам’ятника Тарасу Шевченку збираються учасники громадської організації «Вшануй». О 9:00 усі зупиняються, щоб віддати шану загиблим у російсько-українській війні. Після хвилини мовчання лунає гімн України.
За кілька хвилин починають розміщувати на спинках лавок невеликі таблички із написами: «тут міг/могла сидіти той/та, хто загинув/ла у війні за незалежність Україні», «тут міг/могла сидіти той/та, хто перебуває у російському полоні», «тут міг/могла сидіти той/та, хто вважається безвісти зниклим/ою».
Їхня ідея — нагадати про військових, які загинули, потрапили до російського полону та вважаються зниклими безвісти.
11 червня у Хмельницькому стартував проєкт «Поміж нас» — ініціатива, яка поширює пам’ять про загиблих захисників і захисниць України, а також нагадує про військових, які перебувають у російському полоні або вважаються зниклими безвісти.
Про проєкт «Поміж нас», де вже встановлені таблички та як пам’ять про захисників і захисниць стає частиною щоденного простору — читайте у матеріалі Лінзи.
Про що проєкт «Поміж нас»?
Проєкт «Поміж нас» — ініціатива всеукраїнської ГО «Вшануй». Організація працює з культурою пам’яті в Україні та популяризує загальнонаціональну хвилину мовчання.
Ідея проєкту належить Наталі Некіпілій — журналістці та дружині загиблого захисника. Станом на 15 червня 2026 року, проєкт уже реалізовується у Вінниці, Києві, Вишгороді та Дніпрі.
«Поміж нас» — це невеликі таблички у міських просторах: парках, біля води, на лавках, повз які проходять люди. На них немає імен чи дат — лише короткі написи, які нагадують не про одну конкретну біографію, а про всіх, кого забрала війна та кого досі чекають.
Координаторка ГО «Вшануй» у Хмельницькому Міла Панчоха пояснює, що ідея проєкту — не дати суспільству забути про людей, які віддали життя за Україну.
«Такими табличками ми хочемо делікатно і лагідно нагадати суспільству, що ці люди були вирвані з нашого повсякденного життя. Вони могли так само гуляти в цьому парку, очікувати когось на цих лавочках чи гуляти тут зі своїми дітьми», — розповідає Міла Панчоха.
За словами координаторки, це має символізувати, що людина, якій присвячене нагадування, могла б сидіти поруч.
«Вони є поміж нас, допоки ми пам’ятаємо»
Перші п’ять табличок учасники встановлюють у парку імені Тараса Шевченка.
Поки учасники прикручують таблички до лавок, навколо триває звичайний ранок. Через парк проходять люди, співають пташки. У школі неподалік лунає музика — там святкують випускний. Життя продовжується: хтось іде на роботу, а у когось завершення навчання.
За словами організаторів, саме в цьому і є сенс проєкту — нагадати, завдяки кому місто може жити своїм повсякденним життям. Учасниця ініціативи Інна Дрозд говорить, що «Поміж нас» — це тихе нагадування в місцях, де щодня бувають люди.
«Люди, які пішли служити, захищати свою Батьківщину і загинули через це, також були частиною нашого суспільства. Вони є досі поміж нас, допоки ми про них пам’ятаємо. Вони так само мали друзів, сім’ї, роботу, захоплення, мріяли про щось і будували плани на майбутнє», — каже Інна Дрозд.
Після парку імені Тараса Шевченка прямуємо до Майдану Незалежності, щоб встановити таблички там. Дорогою спілкуємося з Світланою Стасюк, дружиною загиблого військового Богдана Стасюка, який загинув 6 червня 2022 року під час виконання бойового завдання.
Для Світлани такі ініціативи — це не лише про пам’ять родин. Це також нагадування для всіх, хто живе у місті.
«Завдяки таким військовим, як мій чоловік, як багато інших героїв, які захищають і захищали Україну, ми маємо можливість знаходитись тут. Це потрібно нагадувати іншим людям. У нас є реальність, її потрібно сприймати. Варто пам’ятати, що ворог не спить», — додає Світлана.
За її словами, українці мають відповідальність перед тими, хто загинув, захищаючи державу.
«Ми маємо обов’язок і відповідальність перед тими, хто загинув. Кожен на своєму місці має робити максимально потрібне і важливе, щоб зберегти Україну як незалежну державу», — говорить Світлана Стасюк.
Де вже встановили таблички
За словами Міли Панчохи, закупити таблички вдалося завдяки підтримці небайдужих містян і родин загиблих захисників та захисниць. Для реалізації проєкту в Хмельницькому отримали дозвіл від місцевої влади.
Станом на 15 червня 2026 року у місті вже встановили 20 табличок. Їх можна побачити у парках імені Тараса Шевченка, Івана Франка, на Майдані Незалежності та набережній.
«Найближчим часом встановимо ще чотири таблички біля озера на Озерній», — ділиться Міла Панчоха.
Цей матеріал підготовлений за підтримки European Endowment for Democracy (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація та погляди, викладені в цій публікації, є предметом виключної відповідальності автора(ів).
Де розташовується «старе місто» Хмельницького?
У 2026 році центр Хмельницького асоціюється з пішохідною частиною вулиці Проскурівської. Проте до ХІХ століття центр Плоскирова, сучасного Хмельницького, розташовувався в іншому місці.
Сьогодні розповідємо де розташовується «Старе місто» в Хмельницькому.💙

