«Пішов допомагати ветеранам, щоб з іншими не сталося те, що зі мною». Історія повернення з війни Віталія Кобильчука 
Фото: Олександр Хоменко, Amnesty International Ukraine

«Пішов допомагати ветеранам, щоб з іншими не сталося те, що зі мною». Історія повернення з війни Віталія Кобильчука 

Віталій Кобильчук на початку повномасштабного вторгнення пішов до війська. Вже вдруге. Вперше — у 2015 році, невдовзі після того, як Росія тимчасово окупувала Крим і розпочала війну на сході України. Під час повномасштабної війни чоловік отримав важке поранення, хоча каже, що йому ще пощастило.

Після повернення з фронту сам пішов до шпиталю і попросив психологічної допомоги. З моменту звільнення зі служби минуло менше року. А Віталій вже має власний бізнес, навчається у ветеранському проєкті «Трайб» та допомагає іншим ветеранам як фахівець із супроводу. Про його шлях повернення з війни до цивільного життя — читайте в матеріалі Лінзи. 

У день, коли почалося повномасштабне вторгнення, Віталій Кобильчук із дружиною мали куплені квитки до Польщі. Родина збиралася їхати за кордон, ймовірно, назавжди — там вже навчалася їхня донька. Квитки були на 27 лютого.

24 лютого Віталія розбудила дружина і сказала: «Віталік, війна». Він згадує, що спочатку навіть не повірив, а потім сказав дружині, щоб одразу виїзджала  з України. Сам Віталій зрозумів, що нікуди не поїде. Чоловік був в оперативному резерві першої черги, бо у 2015-2016 роках брав участь в АТО і протягом 48 годин мав з’явитися до військкомату:

Його зарахували до саперного взводу танкового батальйону — за спеціальністю, яку він опанував ще під час АТО: «Для мене було головне, щоб мене відправили за цим фахом. Я їм тоді пояснював, що я це вмію і можу в цьому допомогти».

«Багатьом хлопцям мій досвід з часів АТО врятував життя»

Віталій Кобильчук каже, що завдячує своїм досвідом службі у 2015-2016 роках. І наполягає: казати, що тоді війна була легшою ніж зараз — не можна: 

Строкову службу Віталій не проходив, бо здобував вищу освіту і мав відстрочку. А потім кілька років працював в Італії: то на будівництві, то організовував екскурсії українцям. Але у 2014 році, коли Росія тимчасово окупувала Крим, добровільно пішов до військкомату. Виявилося, що він навіть не був на обліку. Його призвали у 2015-му році — в четверту хвилю мобілізації. Каже, що вже тоді розумів, що армія — це не його: 

«Я просив зберегти мені око, а мені кажуть “немає вже що зберігати”» 

Вже під час повномасштабної війни із танковим батальйоном Віталій об’їздив Запорізьку та Донецьку області. Згодом, вже піхотинцем в кулеметному взводі, брав участь у боях на Харківщині та Луганщині, де отримав важке поранення: 

Пораненого Віталія евакуювали з позицій спочатку на стабілізаційний пункт, потім в шпиталь до Харкова. Каже, що просив медиків зберегти йому око: 

Далі було лікування, реабілітація, списання з армії. Віталій каже, що процес затягнувся, бо військова частина ніяк не могла надіслати довідку з обставинами поранення. Довелося звертатися на гарячі лінії, до волонтерських організацій. Офіційно Віталій Кобильчук звільнився зі Збройних Сил у лютому 2025 року. 

«Я пішов і кажу – мені треба психолог, бо у мене сім’я розвалюється»

Після звільнення з війська чоловік повернувся додому. Віталій ділиться, що не хотів виходити з квартири. Все дратувало: місто, люди, їхня байдужість: 

Віталій просить згадати психологиню пані Людмилу, яка на волонтерських засадах допомогла йому і підтримувала його дружину, поки він був в окопах. «Вона мене витягнула», — каже чоловік. 

Потім ветеран почав дізнаватися про можливості для звільнених з війська у власній громаді. Звертався до організацій, питав про підтримку, подавався на різні програми. А вже за кілька місяців чоловік сам став фахівцем із супроводу ветеранів. Написав листа до Міністерства з питань ветеранів. Оскільки мав вищу освіту, пройшов відбір і співбесіду. З 1 серпня Віталій Кобильчук офіційно допомагає іншим ветеранам громади: 

Віталій каже, що, на жаль, до фахівців із супроводу поки звертається не дуже багато людей. Хтось просто ще не знає про таку можливість. Тому вони домовилися з місцевим військкоматом, щоб звідти людей, які звільнилися зі служби, скеровували до фахівців із супроводу. 

«Я не хочу, щоб мій син робив те, що вже другу воєнну кампанію робив я»

Також Віталій Кобильчук є учасником освітнього ветеранського проєкту «Трайб» від Amnesty International Ukraine: 

Ветеран ділиться, що зараз для нього найкращий відпочинок — бути на природі і насолоджуватися її красою та тишею. Хоч і зізнається, поїхати на відпочинок зараз виходить зрідка. Бо окрім роботи та навчання у нього ще з’явився власний бізнес. Віталій виграв грант від Червоного Хреста України за програмою «Перезавантаження» і створив перепелину ферму:  

Віталій планує своїм прикладом надихнути інших ветеранів та допомагати їм. А також хотів би, щоб цивільні були більш свідомими, вчилися жити поруч з військовими та ветеранами і не забували про те, що триває війна: «Бо я не готовий, щоб ще мій син робив те, що я вже другу воєнну кампанію робив», — каже ветеран. 

Текст підготувала Анна Тохмахчі, Amnesty International Ukraine


Автор