4 червня визначили молодіжних делегатів України до Організації Об’єднаних Націй на 2025–2026 роки. Серед двох обраних делегатів хмельничанин Ян Ерл-Ружицький. Він та ще одна обрана делегатка Віталіна Шевченко представлятимуть українську молодь на 80-й сесії Генеральної Асамблеї ООН та інших міжнародних заходах.
Детальніше про програму та Яна Ерл-Ружицького — читайте в матеріалі «Лінзи».
Хто такий молодіжний делегат?
«Молодіжний делегат України до ООН» — це всеукраїнська програма, що допомагає молоді брати активну участь у міжнародній політиці та налагоджувати діалог між українською молоддю, урядом і міжнародними партнерами. Вона сприяє поширенню принципів відповідальності, закладених у Декларації відповідальності людини — як в Україні, так і у світі.
Програму започаткували у 2014 році Фонд родини Богдана Гаврилишина (раніше Благодійний фонд Богдана Гаврилишина) у співпраці з Міністерством закордонних справ України та Міністерством молоді та спорту України.
У 2025 році в конкурсі взяли участь понад 70 учасників. Серед них — Ян Ерл-Ружицький, заступник голови Молодіжної ради при МЗС, менеджер спільнот цифрової платформи українців за кордоном Strichka.
Ян завершує 4 курс Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка. Раніше навчався в Американському університеті (American University) у Вашингтоні за програмою обміну Global UGRAD Державного департаменту США.
«Коли мене просять описати свою діяльність, я вживаю фразу “I wear many hats” — я ношу багато капелюхів», — каже Ян.

Важливість програми для української молоді
Ян переконаний: участь у програмі — шанс гідно представити Україну на глобальній арені.
«Це можливість показати Україну не як реципієнта, а як націю візіонерів, інноваторів і борців за свободу», — наголошує делегат.
За словами хлопця, така присутність молоді на міжнародному рівні — це чіткий сигнал: «Нас чують, нас підтримують, про нас турбуються — бо ми є рушійною силою державотворення».
Водночас Ян говорить і про розчарування, які переживає українське суспільство.
«Наше суспільство розчароване ефективністю ООН. Організацією, яка першочергово була покликана сприяти миру та безпеці у всьому світі. Водночас це — безальтернативний майданчик глобальної дипломатії, де в тебе є доступ до представників країн з усіх куточків планети. Не скористатися цією можливістю — означає втратити безцінні партнерства та голос на міжнародному рівні», — зазначає Ян.

Особиста мотивація та молодіжна дипломатія
Для обранця програма — це велика відповідальність перед молоддю та країною. У 2025 році Ян втретє подав заявку — і саме цього разу вона стала успішною. Зізнається, що за ці роки переосмислив поняття молодіжної дипломатії.
«Молодіжна дипломатія — це не про костюми, конференції та урочисті прийоми, а про системну адвокацію інтересів України на міжнародному рівні серед молоді з інших країн. Через 5 або 10 років ці люди займуть найвищі державні посади у своїх країнах, і якщо ми матимемо цю сталу мережу зв’язків із ними, вона повернеться нашій державі сторицею», — розповідає хлопець.
Окрім глобальної адвокації, хлопець планує зосередитися на підтримці молодіжного сектору в Україні, соціальній реінтеграції молодих ветеранів і розвитку спроможностей молоді брати участь у політиці та процесах повоєнної відбудови.
Наразі Ян із колегою вже готуються до першого закордонного відрядження та працюють над проєктами й наративами, які хочуть донести за кордоном.
«За ці роки в нас сформувалося кілька поколінь війни. Дехто встиг здобути вищу освіту, хтось щойно закінчив школу й думає не лише про вступ, а й про те, як пережити обстріли. Хтось воює, а хтось віддав своє життя за нашу свободу. Ми всі дуже різні, але водночас — такі близькі, бо нас об’єднує стійкість. Ми не обирали таку молодість, але точно обрали боротися, не опускати руки та будувати краще майбутнє для своєї країни», — розповідає обранець.



Сповіщення: Хмельничанин Ян Ерл-Ружицький виступив з трибуни ООН, представляючи українську молодь на міжнародному рівні - Лінза.Медіа